Veel commotie bij terugkeer Van Meurs in Arnhemse raad
Patrick Arink
Onder grote belangstelling van pers en publiek is Martin van Meurs maandagavond teruggekeerd in de Arnhemse gemeenteraad. Van Meurs sprak aan het begin van de raadsvergadering de aanwezigen toe, onder groot protest vanaf de publieke tribune. Van Meurs liet weten dat hij vanaf nu verder gaat onder de naam Nieuw Leefbaar Arnhem. Bij de eerste schorsing van de vergadering hield Van Meurs het voor gezien. Onder politiebegeleiding verliet hij via een zijdeur het stadhuis.
Het is kwart voor zeven wanneer Martin van Meurs het stadhuis binnenwandelt. Door de voordeur. Van Meurs wordt meteen belaagd door persfotografen en cameraploegen. Voor de ingang van de raadszaal probeert Van Meurs quasi-ontspannen een kopje koffie te drinken, maar de roze microfoon van GeenStijl verhindert dat. Van Meurs probeert de vragen zoveel mogelijk te ontwijken, maar reageert boos als zowel GeenStijl als Bernd Ebbo Visser hem uitmaken voor pedofiel.
“Ik ben geen pedofiel. Lees dat maar na in het vonnis. Daar staat dat ik geen aanleg heb voor pedofilie.”
“Je hebt wel e-mailtjes lopen sturen waarin je zegt dat je graag kleine meisjes likt”, pareert Tom Staal van GeenStijl.
Boegeroep
Met in zijn kielzog 15 journalisten vlucht Van Meurs richting de raadszaal. Luid boegeroep klinkt vanaf de publieke tribune als hij de zaal binnenloopt. De cameramensen doen hun werk en schieten hun plaatjes. Agenten in uniform en in burger zijn nadrukkelijk aanwezig in de raadszaal.
De publieke tribune houdt zich opmerkelijk rustig, maar dat verandert wanneer Van Meurs aan het begin van de vergadering het woord krijgt. De fractie van Zuid-Centraal loopt uit protest de zaal uit. Ook Bert Geurtz van Trots en René Baars van de SP verlaten de zaal. Desirée Egberts van de SP keert Van Meurs demonstratief de rug toe.
Tweede kans
Van Meurs was vooraf door burgemeester Krikke geïnstrueerd om het niet over zijn veroordeling wegens kinderporno te hebben, maar Van Meurs lapte dat aan zijn laars. Hij legde nogmaals het mantra uit dat hij al aan diverse media heeft gezegd. “Ik ben veroordeeld. Mijn straf zit erop. Ik verdien een tweede kans. Je moet geen eigen rechter gaan spelen.”
Vanaf de publieke tribune wordt geroepen dat Van Meurs op moet rotten. Hij reageert meteen: “Ik vind het prima dat deze mensen gebruik maken van hun democratisch recht om te protesteren. Ik maak gebruik van mijn recht om na mijn straf weer deel te nemen aan de maatschappij. Zo zit de democratie in elkaar.”
Door de woorden van Van Meurs vliegt de vlam in de pan. Vanaf de publieke tribune wordt gescholden. “Meurs, we slaan je beurs.” Papieren en propjes worden richting de spreker gegooid. Van Meurs lacht richting publieke tribune, waardoor de commotie alleen nog maar verder toeneemt.
Gejoel en geschreeuw
Als Van Meurs verklaart dat hij voortaan onder de naam Nieuw Leefbaar Arnhem verder wil gaan, ontploft de boel. Leefbaar Arnhem was de naam van de partij die Van Meurs in 1991 terugbracht in de Arnhemse gemeenteraad. Er zijn een aantal oud-partijegnoten aanwezig die het schandalig vinden dat Van Meurs er met de naam vandoor gaat.
“Jij gebruikt die naam niet, ander sla ik je helemaal in elkaar”, zegt Henk Jaspers, tegenwoordig vooral bekend van Stadskleurnieuws.
Ook de raadsleden die zijn blijven zitten krijgen er van langs: “Iedereen die hier blijft zitten en dit accepteert moet zich ook schamen.”
In het gejoel en geschreeuw dat van alle kanten losbarst geeft burgemeester Krikke de opdracht om de publieke tribune te ontruimen.
Van Meurs beëindigt in de tussentijd schijnbaar onverstoorbaar zijn verhaal en gaat zitten. Nu Van Meurs klaar is met zijn verhaal en de grootste herrieschoppers uit de zaal verwijderd zijn keert de rust terug. De raad gaat over tot de orde van de dag: het vragenhalfuurtje.
Wanneer de vergadering na een half uurtje kort geschorst wordt, staat Van Meurs onverwacht op. Begeleid door twee agenten verlaat hij de zaal. Voor de ingang van het stadhuis staan de mensen die een half uur eerder uit de raadszaal verwijderd zijn. De politie neemt Van Meurs daarom mee achter de schermen. Als een dief in de nacht, via de fietsenkelder, verlaat hij het stadhuis.
Emotioneel
De schorsing van de vergadering wordt door veel raadsleden gebruikt om een beetje op adem te komen. “Het is best emotioneel als er vanaf de publieke tribune naar je geroepen wordt dat je de voor de terugkomst van Van Meurs bent als je blijft zitten”, zegt Jurgen Elfrink (SP). Maar ik heb niets te maken met Van Meurs. Ik ben hier voor mijn kiezers en ik ben het aan mijn kiezers verplicht om hier in de raadszaal mijn werk te doen.”
Vergelijkbare geluiden klinken bij andere partijen. “Wij laten ons niet gijzelen door de emoties die gepaard gaan met de terugkeer van Van Meurs”, zegt fractievoorzitter Hans Giesing van D66.
David Willemsen (GroenLinks): “Ik laat me niet door Van Meurs wegjagen uit mijn eigen vergaderzaal.”
Het grootste gedeelte van de pers en het merendeel van het publiek heeft de raadszaal verlaten. De raad vergadert verder. Over de parkeervisie, de herinrichting van het Nieuwe Plein, Sonsbeek en het Dijkmagazijn bij Elden. Voorlopig weer zonder Martin van Meurs.
Foto’s: Paul Clappers
Patrick Arink op maandag 19 december 2011 om 23:33 uur
Een kort item over de terugkeer van Martin van Meurs in het NOS-journaal vind je hier.